Usunięcie brodawki wirusowej (kurzajki)

Opis zabiegu
Polega na specjalnym opracowaniu zmiany frezami i zastosowaniu dobranych odpowiednio środków przyżegających co prowadzi do usunięcia brodawki szybciej i skuteczniej niż innymi sposobami.

Brodawki wirusowe wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżniamy brodawki zwykłe, płaskie, stóp i weneryczne. Do czynników usposabiających zalicza się podatność osobniczą, młody wiek oraz upośledzenie odporności komórkowej.
Brodawki stóp mogą być głębokie i bolesne, zazwyczaj nieliczne oraz powierzchowne, zlewające się i niebolesne, tzw. mozaikowe.

Brodawki to charakterystyczne grudki o szorstkiej powierzchni, otoczone masami rogowymi, występujące przeważnie po stronie podeszwowej stopy. W przypadku, gdy dochodzi do zakażenia okolic paznokciowych, zlokalizowane są wzdłuż wału bocznego. W momencie gdy występują w łożysku paznokciowym dochodzi do pojawienia się bolesnego przebarwienia płytki, w konsekwencji powstaje guz pod paznokciem. Jeżeli pojawiają się wątpliwości w rozpoznaniu warto usunąć skalpelem warstwę rogową. W przypadku brodawki powinno pojawić się punkcikowe krwawienie z powodu rozszerzonych naczyń krwionośnych. Pojawieniu się zmiany towarzyszy niekiedy duża bolesność, która spowodowana jest nadmiernym rogowaceniem. Nieco rzadziej ból może występować w wyniku zakrzepu w naczyniu w obrębie brodawki – dochodzi wówczas do jej przebarwienia na kolor czarny i samoistnego usunięcia po kilku dniach. Liczne zmiany tworzące mozaikowatą powierzchnię wywołane są wirusem HPV2.

Pomoc. Wielokrotnie pacjenci leczą się samodzielnie, wykorzystując preparaty dostępne bez recepty, zawierające substancje keratoliczne. W których najczęściej stosowanym środkiem jest kwas salicylowy oraz mlekowy aplikowany z okluzją lub bez. Zdarza się, że wywołuje on podrażnienie otaczającej skóry. W kuracji ważne jest, aby pacjent pojawiał się u podologa w celu oczyszczania brodawki, dzięki czemu leczenie może okazać się znacznie skuteczniejsze. Zabieg powinno powtarzać się w odstępach od 1 do 3 tygodni.

Najbezpieczniej jednak udać się do podologa, który prawidłowo oceni rodzaj zmiany i bezboleśnie opracuje brodawkę, tak aby terapia zakończyła się szybko i skutecznie.


Efekty leczenia
Usunięcie brodawki wirusowej (kurzajki)


Usunięcie brodawki wirusowej (kurzajki)