Usuwanie odcisków

Opis zabiegu
Odciski powstają wskutek długotrwałego ucisku bądź ocierania danego obszaru stopy. Na skutek podrażnienia następuje stopniowe rogowacenie danej powierzchni. Ze względu na kierunek działania sił nacisku oraz brak możliwości ekpansji na zewnątrz, twardy naskórek zaczyna "wbijać się" w głąb, budując rdzeń.

Objawami są niewielkie, najczęściej owalne obszary zrogowacenia o przekroju podłużnym w kształcie pinezki, sięgające "rdzeniem" do unerwionej skóry właściwej (czym różnią się od modzeli), powodujące ból, szczególnie przy ucisku oraz w trakcie chodu. Najczęściej powstają na podeszwowej stronie stóp, na palcach oraz pomiędzy nimi. Mogą także powstawać pod płytką paznokciową (odciski podpaznokciowe). Czasami spotykana jest forma odcisków miękkich, które nie mają twardego rdzenia, lecz także mogą być niezwykle bolesne.

Pomoc. Najszybszą formą pomocy jest usunięcie odcisków w gabinecie podologicznym. Jest to metoda bezbolesna, o natychmiastowej skuteczności. Po zabiegu należy pamiętać o wyeliminowaniu przyczyny powstania odcisku, odciążając dane miejsce za pomocą np. wkładki, ortezy indywidualnej (które wykonuję) oraz specjalnych opatrunków odciążających.


Usuwanie odcisków przed i po zabiegu

Gabinet podologiczny Myślenice
Gabinet podologiczny Myślenice